Štětka, která neškrábe

Ano, uzená, nakuřovaná piva nemají na růžích ustláno. 
Jejich chuť je pro většinu pijáků piva divná, nepatřičná. 
A přitom právě piva rauch, piva, kdy slad se suší přímo nad ohněm, mají tak pestrou škálu chutí, jako málokterý jiný pivní styl. 

Když jsme poprvé, a zatím naposledy (ale to jen dočasně :) ) měli v naší pivnici pivo kategorie Grodziskie, stoprocentní nakuřované pšeničné pivo, dvacet štamgastů mi řeklo, že je to fajn počin a že se těší, až se bude vařit znova. No a nějakých dvě stě mi řeklo, že když se podobné pivo znovu objeví v naší nabídce, už nepřijdou :).

Trochu přeháním, ale příměr má ilustrovat oblíbenost, či spíše opak u těchto piv. 
Výrobně se jedná o piva, kdy slad se suší nad ohněm, kde krom tepla působí i kouřmo. To se přes slad dostane do výsledné chuti hotového piva. Chuť piva jako takového závisí na tom, jaké dřevo na sušení bylo použito, jaký slad byl sušen a jaký pivní styl vaříte. Jak moc pivo prokvasíte a v neposlední řadě i kolik nakuřovaného sladu použijete.

My jsme krom již zmíněného piva Grodziskie vařili i pivo Snědá tíseň. Protože nám teď kvasí další várka, můžu napsat, že se jedná o polotmavý nakuřovaný na belgickém pivním stylu saison založený pivní počin. Styl saison, který kvasí při teplotách vyšších než je běžné u svrchně kvašených piv, má krásné aroma, které lze přičíst zejména kvasnicím typickým pro danou pivní kategorii. A tento rys jsme chtěli skloubit s něčím zajímavým. Třeba se sladem sušeným na dřevě jabloně, kde se dají očekávat ovocné tóny. Snad se nám to povedlo. A to ani ne kvůli tomu, že první dvě várky byly vypity rychle a teď nám tedy kvasí v pořadí již třetí Tíseň.

A trojka se tak trochu symbolicky dnes objevuje znovu. Dovolujeme si vám totiž představit naše třetí nakuřované pivo, Štětku. Název není lascivní snaha upoutat vaší pozornost. Název odkazuje na  komín, kolem kterého procházíte do naší pivnice (jen připomínám, U Plovárny 10 :)). Celým názvem je novinka Děčínská štětka komínová. A když už je ten „náš“ komín nejvyšší široko daleko v naší oblasti, nebylo od věci uvařit pivo, které obsahuje vysoké procento nakuřovaných sladů.
Takže vysoký komín rovná se devadesát procent sladu sušeného na dřevě Sweet cherry, sladké višni.
Štětka je polotmavá čtrnáctka, spodně kvašená, hezky voňavá a doufáme, že i přes vysoké procento uzených sladů, i pitelná. Snad naše volba daného sladu, sweet cherry, pro který jsme si museli zajet do zahraničí, byla správná a věříme, že naše Štětka vás v krku škrábat nebude. 

A protože jsem velký příznivce piv rauch, uzených dobrot, určitě to Štětkou nekončí.
Věřím, že do konce roku se objeví další „uzená“ novinka.
Jestli se nám povedla ta stávající a navnadili jsme vás na pokračování, nejlépe zjistíte ochutnáním. 
Ne, nebudeme se zlobit, pokud vás Štětka neosloví. Holt piva rauchbier nejsou pro každého. Když už nic jiného, objevíte svojí slepou pivní uličku, jak by se dal parafrázovat výrok klasika. 

Tak či onak, těšíme na vaší návštěvu :).