IPA - India Pale Ale

Obrázek

IPA, tři písmenka, která znamenají, respektive by měla znamenat, chmel. Hodně chmele. A hořkost. Hodně hořkosti. Nejlépe v rovnováze. 
IPA, India Pale Ale, vycházejí historicky z piv vařených v Anglii pro destinaci Indii. Nezaměňovat s Indian, tedy pivo vařeným indiány, že.
O pivech IPA toho bylo sepsáno a napsáno mnoho a mnoho článků. Stačí si zadat do vašeho oblíbeného vyhledávače IPA a během chvilky na vás vyskočí tisíce odkazů. Co se týče historie piva IPA, hezký článek kdysi sepsali Pivníci. Ostatně na jejich webu je článků o pivech IPA a akcích věnovaných těmto pivům hned několik. Zde také najdete i spoustu hodnocených piv právě z této kategorie.
Obliba piv IPA v Evropě postupně uvadala, aby se vrátila velkým obloukem ze Spojených států, kde se dočkala výrazné renesance s rozmachem minipivovarů, zde označovaných jako „craft“ pivovary, v devadesátých letech. Ty rády využily chmelů místní provenience a IPA dostala nový rozměr. Se šířením amerických chmelů nejen do Evropy, ale vlastně po celém světě, IPA se postupně stala synonymem pro novou vlnu pivovarnictví. 
Postupně se objevily nové podkategorie, jako je Black IPA, Double IPA, West Coast, New England IPA, Session IPA atd. Ale to je na velmi dlouhé vyprávění a nejlepší bude, pokud přijdete na naše klubové povídání koncem listopadu do pivnice Nomáda pod děčínským zámkem. Termín ještě upřesníme.
Jak tu bylo psáno o hořkosti, ano, je to hlavní rys většiny zástupců této pivní kategorie. Původní hlavní proud používání amerických chmelů postupně zeslábl, i když si stále udržuje svojí dominanci. Časem se ukázalo, že v pivech IPA se dá dobře využít i chmelů z jiných regionů. Například chmelařských mocností jako je Austrálie, Nový Zéland, Anglie, ale i Česko.

Abyste si udělali obrázek, jaké jsou rozdíly ve finální chuti mezi jednotlivými chmely, podkategoriemi a při použití různých dalších ingrediencí, připravili jsme pro vás IPArádu. Není třeba hlubokého zamyšlení a každému dojde, že je to složenina slov IPA a paráda. Opravdu jsme přesvědčeni, že IPA je báječný pivní styl, který nabízí neuvěřitelné množství variací. Navíc listopad je měsíc, kdy už začíná být opravdu sychravé a vlezlé počasí a není tedy od věci přesedlat z piv lehčích, možná i letních, na ta silnější a hořčejší.
Proto jsme pro vás na listopad nachystali postupné představení našich příspěvků dané kategorie. A jak to tak vypadá, vzhledem k tomu, že piv IPA vaříme opravdu hodně - no jo, široko daleko nejvíc druhů :), tak to překlopíme i do prosince.

Prvním pivem v naší nabídce je Pelikán, který se kdysi před pár roky vařil ještě Létající pivovar Nomád (kdy jsme neměli svůj pivovar ) v pivovaru Břevnovský klášter. Hlavním myslitelem a tvůrcem piva byl hlavní sládek pivovaru Pelican v Oregonu ve Spojených státech. Po pár dnech ježdění po naší malé pivní kotlině a ochutnávání piv různých stylů, očuchávání chmelů v Chmelařském Institutu v Žatci, jsme u piva dali hlavy dohromady a vzniklo pivo Pelikán. Směs českých a amerických chmelů, na tehdejší dobu chmelová bomba, navíc chmelená za studena. 

Druhým pivem už na čepu je Zaříkávač chmele. Ten si také odbyl svojí premiéru v době Nomáda jakožto létajícího pivovaru. Od začátku, tedy prvního chmelení, do konce, tedy studeného chmelení, se jedná o americkou verzi piva IPA. A je to rozhodně chmelová bomba :). Pokud bereme české spodně kvašené ležáky za hořké v oblasti 40 jednotek hořkosti, Zaříkávač jich má rovnou stovku. Je to ale Double IPA, „skoro“ 18° a hodně chmelená chmely s citrusovými a ovocnými tóny. Pokud si poslední degustační hodnocení neumíte představit na jazyku, nejjednodušší je se stavit u nás v pivnici a ochutnat :).

A co bude dál? Třeba Tomahawk, 15° světlá chmelená za studena, vlastně tzv. Single hop. Tedy pivo chmelené jen jedním druhem chmelu. I to se dá u piv IPA ochutnat. Pak bude následovat Karel česká IPA, kde výraznou hořkost zajišťují české chmely klasické i ty novější. Nebo černá verze tzv,. Black IPA. Nebo byste raději Triple Ipu? Máme jí pro vás. Všechna piva budou postupně představena, abyste měli představu co vás čeká.

Jak už bylo zmíněno výše, piva IPA jsou velice pestrá směsice piv, v posledních letech umocněná vznikem nový podstylů. Doufáme, že naše IPAráda vám v tomto počasí a dlouhých večerech přijde vhod a nastíní vašim chuťovým pohárkům, co všechno lze od nich očekávat.

Těšíme se na vaší návštěvu :).